Egzekucja kontaktów z dzieckiem

W dniu 26 maja 2011 roku Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Kodeks postępowania cywilnego: ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 2011 r., Nr 144, poz. 854), która weszła w życie w dniu 13 sierpnia 2011 roku. Celem nowelizacji było kompleksowe uregulowanie problematyki dotyczącej wykonywania orzeczeń sądów w zakresie egzekucji kontaktów z dziećmi. W/w zmiana przepisów prawa uzasadniona była nieskutecznością dotychczas obowiązujących rozwiązań prawnych.
 
Podstawowym środkiem, jaki może zastosować sąd, aby skłonić rodziców do respektowania orzeczenia w sprawie uregulowania kontaktów z dzieckiem jest tzw. suma przymusowa, należna uprawnionemu do kontaktu z dzieckiem. W rozumieniu przepisów, zobowiązanym może być osoba, która sprawuje pieczę nad dzieckiem, osoba uprawniona do kontaktów z dzieckiem, bądź osoba której zakazano kontaktów z dzieckiem. W przepisach nie została ustalona górna granica sumy przymusowej, określono jedynie, że jest ona orzekana z uwzględnieniem sytuacji majątkowej osoby, pod której piecza dziecko pozostaje.
 
Procedura zasądzenia sumy przymusowej przebiega dwuetapowo:
 
Po pierwsze jeśli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki w zakresie kontaktów z dzieckiem sąd opiekuńczy może zagrozić jej nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby uprawnionej.
Następnie w sytuacji, gdy osoba, której sąd zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej nie wypełnia orzeczenia, sąd opiekuńczy, na wniosek uprawnionego, nakazuje zapłatę należnej sumy ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń.
Jeśli do kontaktu z dzieckiem nie doszło wskutek niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez osobę, pod której piecza dziecko pozostaje, obowiązków dotyczących kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy przyzna od tej osoby uprawnionemu do kontaktów zwrot jego uzasadnionych wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem kontaktu.
 
W obu etapach postępowanie odbywa się na wniosek uprawnionego do kontaktów z dzieckiem i z udziałem osoby zobowiązanej, która musi być wysłuchana.

 

Data dodania: 22-01-2013

powrót

Danekontaktowe

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Monika Różycka - Stańczak

31-526 Kraków, ul. Kielecka 5/8

95-060 Brzeziny, Pl. Jana Pawła II 10

 

tel. 884-308-000
e-mail: