Podstawy do orzeczenia rozwodu

W polskim prawie brak jest określenia jednoznacznych przyczyn, dla których można żądać rozwodu. Podstawą dla orzeczenia rozwodu jest wykazanie, że pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Przyjmuje się, że sytuacja taka ma miejsce, jeśli pomiędzy małżonkami nie ma już więzi emocjonalnej, fizycznej czy ekonomicznej.

Nawet, jeśli pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, to sąd może odmówić orzeczenia rozwodu i oddalić powództwo o rozwód. Może to nastapić gdy:

  • sąd uzna, że na skutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Jeśli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, to sąd w toku postępowania rozowdowego będzie ustalał, w jaki sposób rozwód wpłynie na dzieci, w tej mierze zasadnicze znaczenie ma dowód z opinii ośrodków diagnostycznych.
  • sąd uzna, że z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Kodeks nie precyzuje tych sytuacji, a w tej mierze należy odnieść się do orzecznictwa sądowego. Za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego można przykładowo uznać żądanie rozwodu, gdy pozwanym jest małżonek nieuleczalnie chory, znajdujący się w wyjątkowo ciężkiej sytuacji faktycznej.
  • gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. W takim przypadku rozwód będzie dopuszczalny, jeśli drugi małżonek wyrażi przed sądem zgodę na rozwód albo, gdy jego odmowa rozwodu jest w danej sytuacji sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

W kazdej sytuacji gdy pojawiają sie wątpliowści warto skontaktować się z adwokatem, który podczas spotkania w kancelarii wyjaśni obowiązujące przepisy prawy i pomoże znaleźć rozwiązanie.

Data dodania: 06-05-2013

powrót

Danekontaktowe

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Monika Różycka - Stańczak

31-526 Kraków, ul. Kielecka 5/8

95-060 Brzeziny, Pl. Jana Pawła II 10

 

tel. 884-308-000
e-mail: